Diş macunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ağız bakımında kullanılan diş fırçası bilindiği üzere diş macunu ile kullanılır. Ancak bilinmelidir ki esas etkili olanın diş fırçası olduğu unutulmamalıdır. Hatta bazı deri hastalığı ve dişeti hastalığı olan bireylere sadece diş fırçası ve su ile ağız hijyenini sağlaması önerilir.

Diş macunların içerikleri hemen hemen birbirine benzemektedir. Yani normaş bir diş macunu da hastalar tarafından kullanılır. Yapılan bazı araştırmalarda diş macununun içerikleri değiştirilerek dişeti hastalığının engellenebileceği, çürük oluşumunun engellenebileceği ve ağız kokusunu giderebileceği gibi ortaya konmaya çalışılmıştır. Ancak genel anlamda bakıldığında diş macunlarının diş hassasiyeti ile ilgili olan kısmı hastaları daha çok ilgilendirmelidir. 

Diş hassasiyeti dişeti çekilmesi sonucunda sıklıkla görülür. Hassasiyet giderici diş macunları ise dişin bir nevi hassasiyete sebep olan kanalları tıkayarak dişin dış etkilere karşı korunmasını sağlar. Ancak bu macunlar uzun dönemde kullanıldıklarında başarılı olacaktır. Çünkü dişin hassasiyet karşı tübüllerinin yani gözeneklerinin tıkanması zaman alır. Diş hassasiyeti için kullanılan flor içerikli macunlarla beraber yumuşak diş fırçası kullanılmalıdır. Çünkü sert fırça kıllarının dişeti çekilmesini tetiklediği bilinmektedir. 

Bazı diş macunları da diş beyazlatıcı etkileri olduğu öne sürülmektedir. Bu tarz macunlar kullanılmadan hastalar diş hekimlerine başvurmalıdırlar. Özellikle dişeti çekilmesi olan ve diş hassasiyeti olan vakalarda bu tarz beyazlatıcı içerikli macunların kullanımı diş hassasiyetini artırabilir. Çünkü bu tarz macunların içeriklerinde aşındırıcı maddeler yer almaktadır.