İmplant fiyatları neye göre değişiyor?

Modern anlamda implant tedavisinin uygulanması, 1990'lı yıllardan itibaren hız kazanmıştır. Tabi burada implant tedavisindeki tedavi yöntemler nasıl gelişiyor ve değişiyorsa, implant üretim teknolojisi de gelişmektedir. Eskiden birkaç çeşit implant şekli varken bugün binlerce implant firması ve yüzlerce implant modeli mevcut. Gelelim implant fiyatlarına..

Bugün herhangi bir ticari sektörü düşünün. Giyim, kozmetik, otomobil ya da teknoloji. Hiçbir ticari alan tek elden hizmet vermiyor. İmplant firmalarını da bu şekilde düşünebilirsiniz. Örneğin sizce "ben bir araba almak istiyorum fiyatı nedir?"sorusunun tek bir cevabı olabilir mi? Tabiki hayır. Diyeceksiniz ki bu sağlık. Hakli oldugunuz gercek. Bugün kalbinize stent takıldığı zaman bile doktorlar size seçenek sunmaktadır. Dişhekimlerinin kullandığı implantlar da standart değildir. Üretim malzemesi genellikle titanyum olsa da yüzeyi, şekli, kemiğe bağlanma kapasitesi, kemiğe kaynaşma süresinin hızlı olması gibi modifikasyonlar ve firmanın ar-ge çalışmalarının ne derecede olduğu da fiyat politikasını etkileyen birinci faktördür.

İkinci faktör çok genel bir tabir ile "diş hekiminizin el emeği" olduğunu unutmamak lazım. Aslında bu kısa kelime diş hekiminin bilgisi, tecrübesi, eğitimi, tedaviye olan yaklaşımı ve katkısı gibi teknik bir çok altyapıyı barındırmaktadır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı asla standart bir implant fiyatlaması ile karşılaşmak neredeyse imkansız. Burada hastalara düşen görev diş hekimine inanması, güvenmesi, bilgi edinmesi ve kafasında inandığı hekimlerden tedavi talep etmesi olacaktır..